Dátum krytia: 14.-15.6.2019

Dátum pôrodu: 16.8.2019

Dátum odberu: od 4.10.2019

Návštevný víkend: 28.-29.9.2019

Narodilo sa nám 5 dievčat a 4 chlapci.

chlapci: modrý, hnedý, zlatý a mentolový obojček

dievčatá: žltý, fialový, bordový, oranžový obojček a jedna je bez obojčeka

48.deň

Konečne sme si trochu vydýchli, bláznivý týždeň a aj víkend za nami. Šteniatka sú zaočkované, začipované, zaregistrované v Centrálnej databáze, majú vystavené Petpassporty a majú za sebou veterinárnu kontrolu. Taktiež nám prišli výsledky na (ne)prítomnosť gardii a coccidii. Ako som predpokladala, všetky šteniatka sú negatívne, bez týchto črevných baktérií. Cez víkend sa u nás návštevy striedali jedna radosť, v pondelok zas naopak k nám zavítal profesionálny fotograf, ktorý urobil šteniatkam pekné fotky. Výsledky jeho snaženia budú postupne dopĺňané do fotogalérie. Taktiež už som vyplnila prihlášku a zažiadala o vystavenie rodokmeňov. Pomaly a isto šteniatkam už chystáme výbavičku do nových domovov, zbehlo to všetko strašne rýchlo. Verím, že naše šteniatka budú novým majiteľom robiť radosť, tak ako ju robia nám. V poslednom čase sa intenzívne venujeme výchove šteniatok, hlavné slovo má však maminka Lemminka, ktorá šteniatka pekne usmerňuje a vychováva ich tak, aby z nich boli správne zlatoretrieverské decká a potom dospeláci. Temperament šteniatkam nechýba a to je len dobre. Majú neskutočne veľa krémovej hustej srsti, mohli by kľudne rozdávať aj iným šteniatkam. Ich momentálne váhy sú od 5,5 kg do 7,5 kg, chlapci viac, dievčatá menej. Majú krásne tvarované hlavičky, výborný pigment, silnú kostru, veľmi dobre stavané telo, budú z nich krásavci a krásavice.

38.deň

Čím sú šteniatka staršie, tým menej voľného času nám zostáva. Pár dní sme neaktualizovali a medzičasom naši zbojníci riadne narástli. Ich aktuálne váhy sú 4,5-5,5kg. Už je to aj cítiť, keď ich prenášame. Sú to silné šteniatka a majú nádhernú bohatú srsť, vyzerajú ako malé plyšové medvedíky. Cez týždeň ich čaká ďalšie, v poradí už tretie, odčervenie a čoskoro aj čipovanie a prvé očkovanie. Šteniatka sú zvedavé, všetko skúmajú, objavujú, sú nebojácne a veľmi radi sa maznajú. Jedia všetko, čo im do misky dáme, najviac však vedie mleté mäso, ryža a zelenina, miska je prázdna behom pár minút. Granulky im chutia menej, vedia, čo je pre nich lepšie a chutnejšie 🙂 Každý deň zjedia zhruba 3 kg mäsa, 1 kg ryže, 0,5 kg zeleniny, prípadne ovocia, jeden veľký 0,5 kg jogurt s živými kultúrami, 1kg granuliek a ešte im dávame aj kozie mlieko + čas od času sa napijú aj od maminky, ale už menej ako tomu bolo ešte nedávno. Samozrejme dostávajú aj rôzne oleje – kokosový, olivový a tekvicový + kĺbovú výživu, sem tam aj probiotiká a vlákninu psýlium. Myslím, že im ozaj nič nechýba a jedálniček majú pestrý a chutný. Cez noc veľmi pekne spia, max. sem tam niekto v noci ide na toaletu. Toaletu už pekne a samostatne používajú, občas sa pritrafí nehoda a mláčka je aj mimo, ale je vidno, že sa snažia vždy dobiehať. Sú veľmi učenlivé a inteligentné. Aktívne pracujeme na ich socializácii, vysávač, práčka, umývačka riadu, kosačka trávy, tlakový čistiť podláh, atď. pre nich nie je žiaden problém.

23.deň

Valibuci rastú ako z vody, chlapci už majú vyše 3,5kg, dievčatká o niečo menej. Zúbky už majú všetky vonku, a tak ich testujú, kde sa len dá. Pevnú stravu prijímajú bez problémov, najviac im chutí mleté teľacie s ryžou a zeleninou. Pomaly ich začíname zvykať aj na granule, zatiaľ sa im ich veľmi jesť nechce, tak ich ešte trochu namáčame, nech sa im dobre jedia. Pravidelne dostávajú každý deň kĺbovú výživu a kozie mlieko z farmy, veľmi im chutí a výborne z neho prospievajú. Opäť boli šteniatka odčervené a opäť sme robili manikúru a aj pedikúru. Sú to diablici s anjelskymi tvárami, neustále všetko skúmajú a vymýšľajú novú zábavu.

Nakoľko sa mi stále neozvalo pár ľudí ohľadom návštevného víkendu, opäť sa pripomínam, kontaktujte ma na hello@dagchells.com a dohodneme si termín.

Sobota 28.9.2019 je už beznádejne plná, každopádne nedeľa je ešte možná.

23.deň

A došlo už aj na šteňaciu misku! Od dnešného dňa šteniatka pekne jedia z misky. Dnes ráno mali mleté kuracie, vývar a k tomu už sme začali pridávať aj kĺbovú výživu pre správny rozvoj kĺbov a šliach. Večer ich čaká mleté teľacie a k tomu opať vývar. Ešte musia jesť kašovitú stravu, chrúmať sa naučia až trochu neskôr. Keď počasie dovolí, na chvíľku už chodia aj von, kde je im veľmi dobre a vždy skúmajú okolie a potom padnú únavou a dobre si pospia.

Návštevný víkend bude 28.-29.9.2019, prosím, ozvite sa mi emailom na hello@dagchells.com, dohodneme sa na termíne. Ďakujem.

17.deň

Naši malí veľkí valibuci už majú prvé zúbky vonku. Aby sme uľavili ich maminke, začali sme ich učiť na pevnú stravu. Mleté kuracie prsia mali úspech. Podarilo sa mi natočiť jedného fešáka, ako mu veľmi chutí. Aj ostatným veľmi chutilo, to však už zdokumentované nemám, už nebol priestor na natáčanie, musela som ich pri tanieriku organizovať. Nafotili sme veľa fotiek cez víkend, postupne budú pridávané do galérie.

15.deň

Našim šteniatkam sa darí výborne, čoskoro prekročia váhu 2kg. Už majú očká otvorené, začínajú sa navzájom vnímať. Je krásne ich pozorovať. V chôdzi sa zdokonaľujú každým dňom. Včera boli prvýkrát odčervené a už majú ostrihané pazúriky. V priebehu budúceho týždňa budú presťahované z pôrodnej bedničky do šteňacej škôlky, kde budú mať plno hračiek a iného rozptýlenia, nakoľko ich zmysly už budú plne vyvinuté. Začneme postupne pracovať aj na ich čistotnosti. Máme z nich veľkú radosť.

V nasledujúcich dňoch očakávajte zaslanie chovateľskej príručky emailom, odporúčam riadne preštudovanie, kľudne aj niekoľkokrát, nakoľko je celkom dlhá. Taktiež máme v pláne zobrať šteniatka na malú chvíľku von a urobiť im portréty. V priebehu týždňa budeme plánovať aj návštevné dni (pravdepodobne koniec septembra), všetko záleží od termínu u veterinára.

12.deň

Šteniatka postupne otvárajú oči a učia sa chodiť. Zatiaľ sú to len prvé pokusy o chôdzu a po pár krokoch spadnú, ale i tak sa veľmi snažia a o pár dní už budú pekne chodiť. Čoskoro ich čaká prvé odčervovanie, prvá manikúra a pedikúra (strihanie pazúrikov), postupne začneme privykať šteniatka na jedenie z misky a dostanú špeciálne mlieko pre šteniatka.

7.deň

Niekoľko dní sme neaktualizovali, veľa sa však nezmenilo (okrem faktu, že šteniatka nám rastú závratnou rýchlosťou každý deň pred očami). Apetít majú riadny (po maminke), a tak jedia, spia, jedia, spia,… Predpisovo všetky zdvojnásobili svoju pôrodnú váhu. Všetkých 9 šteniatok sa má k svetu a veľa z nich už prekonalo hranicu jedného kilogramu. Lemmie sa o nich výborne stará, je z nej úžasná maminka.

Pribudla nám sekcia fotogaléria (link nájdete hore nad Breeder’s diary kalendárom), fotogaléria bude pravidelne aktualizovaná, čas od času môžete nahliadnuť.

3.deň

Našim malým capartom sa darí výborne, pekne prospievajú a rastú nám pred očami. Lemminka má asi miesto mlieka šľahačku, váhové prírastky sú veľmi pekné. Najnovšie video nájdete v linku vedľa. Šteniatok je 9, len jedno je zamaskované niekde medzi súrodencami 🙂

Lemmie sa po zákroku rýchlo zotavuje, už chodí aj na krátke prechádzky von a o svoje prvorodené deti sa krásne stará.

Všetkým som zaslala dnes podvečer email, prosím o spätnú väzbu, nakoľko mi stávkovala emailovka a niektoré odoslané správy sa mi opätovne vracali. Ďakujem!

1. deň na svete

Konečne sme sa dočkali a naša partia z vrhu J prišla na svet. Ich príchod bol trošku dramatický a bohužiaľ, tentokrát sme sa nevyhli návšteve pohotovosti a cisársky rez musel byť vykonaný. I to sa stáva, z banálneho problému je razom veľký problém.

Narodilo sa nám 5 dievčat a 4 chlapci, všetci sa majú k svetu, majú výborný apetít a o svoj prídel mliečnej stravy sa hlasito hlásia 🙂 Maminka Lemmie i šteniatka sú v poriadku.

Touto cestou by sme poprosili každého budúceho majiteľa o trpezlivosť, každého kontaktujem v priebehu víkendu, hneď po tom, ako sa trochu prespíme po prebdených nociach.

Lemmie – 60.deň

Naša budúca maminka je vo výbornej forme a nálade. Váľanie na chrbáte a ,,rozprávanie,, ju stále neopustilo. I napriek horúčavám, ktoré pretrvávajú, je zjavne veľmi spokojná a to je len dobre. Pevne verím, že ďalšia aktualizácia už bude šteniatková 🙂

Lemmie – 56. deň

Dnes Lemminka absolvovala poslednú kontrolu u veterinára. Všetko je v maximálnom poriadku a naša budúca maminka nabrala neuveriteľných 11 kilogramov. Dostala injekciu proti infekčnému herpes vírusu, všetko je na príchod šteniatok pripravené, ešte pár dní musíme byť trpezliví.

Lemmie – 55. deň

Lemmie často odpočíva a naberá sily na nasledujúce náročné dni a týždne. Vyzerá byť veľmi spokojná a všetko je v poriadku. Do bedničky si nosí hračky a rada sa tam vyvaľuje. Šteniatka sa veselo hýbu v brušku, zrejme z nich budú futbalisti 🙂

Lemmie – 53. deň

Do pôrodu zostáva týždeň a pár dní. Takmer všetko máme už na pôrod nachystané, už zostáva kúpiť a pripraviť len pár drobností. Cez týždeň Lemminku čaká posledná kontrola u veterinára, druhá dávka očkovania proti herpes vírusu a kontrolné váženie. Lemminka sa cíti výborne, tehotenstvo znáša veľmi dobre, rada sa vyvaľuje na chrbáte a popri nám u toho všetkým ,,rozpráva,,.

Lemmie – 48. deň

Lemmie sa má fajn. Trochu už zmiernila tempo pri naháňačkách s ostatnými psami. I keď to na fotke veľmi nevyzerá, je už z nej riadna guľka. Budúci týždeň ju čaká posledná kontrola a posledná aplikácia vakcíny proti CHV – infekčnému herpes vírusu. Termín pôrodu sa pomaly a isto blíži, postupne už chystáme veci na pôrod a pôrodná bednička už je nachystaná na svojom mieste v obývačke.

Lemmie – 46. deň

Pár dní sme boli preč a po našom návrate sme boli veľmi prekvapení, ako Lemmie medzičasom ,,narástla,,. Šteniatka momentálne rastú veľmi rýchlo, ale Lemminke to nerobí žiaden problém, rada behá a naháňa sa za loptičkou. Čoskoro nafotíme nové fotky.

Lemmie – 40. deň tehotenstva

Lemminka znáša tehotenstvo až prekvapivo veľmi dobre, i napriek horúcim letným dňom. Jej bruško začalo pomaly ale iste rásť. Zvýšili sme jej kŕmnu dávku a rozdelili jej jedlo do 3 porcií denne. Jej miery cez bruško sa už zvýšili o 10cm a nabrala už 1,5kg. Stále je plná energie, cíti sa veľmi dobre.

Lemmie čaká šteniatka!

Náš dlho očakávaný vrh je na ceste!

Lemmie sa má veľmi dobre! Šteniatka sa vyvíjajú tak, ako sa majú. Lemminka má veľmi dobrú náladu, netrápia ju žiadne ranné nevoľnosti, apetít má výborný (ako vždy 🙂 a správa sa, ako by ani žiadne šteniatka nečakala (napriek faktu, že očakáva celkom slušný počet šteniatok). Dúfame, že sa takto výborne bude cítiť aj po zvyšok jej tehotenstva. Jej aktuálna váha je 34,3 kg, zatiaľ nabrala rovný kilogram počas jej prvého trimestra.

Kontrola a vakcinácia proti CHV

Sme späť z dlhého a horúceho výletu do zahraničia za ženíchom, Lemmie bola nakrytá a po 7. dni od nakrytia bola na ďalšej kontrole u veterinára a na vakcinácií proti infekčnému herpes vírusu (CHV), aby sme ochranili ju a (dúfajme) aj jej nenarodené šteniatka pred touto chorobou.

Kontrola u veterinára a test na hladinu progesterónu v krvi

Lemminky háranie je ako z učebnice a hladina jej progester’ónu je 5,52 ng/ml 10. deň hárania, čo znamená, že vyrážame za ženíchom a krytie bude 11. a 12. deň. Lemmie je úplne zdravá, v dobrej nálade a kondícií a samotnému krytiu nič nestojí v ceste.

šteniatka zlatý retriever

Lemmie začala hárať

Konečne sme sa dočkali a naše zlatíčko Lemminka začala hárať a bude nakrytá skvelým psíkom Frugom – IntlCh. Trubliss Walking on Sunshine. Dúfame, že všetko prebehne v poriadku a konečne sa dočkáme vytúžených detičiek po našej úžasnej Lemminke v priebehu augusta.